Nu släpps efterlängtad uppföljare av Sofia Lundberg

Idag släpps Den blå anteckningsboken – den efterlängtade uppföljaren till den internationella bästsäljaren Den röda adressboken. I denna nya roman av Sofia Lundberg levandegörs konstnären Gösta Adrian-Nilssons liv och gärningar genom en episk berättelse som sträcker sig över ett helt sekel, flera livsöden och en hel värld.

Den röda adressboken släpptes första gången 2015 och har sedan dess trollbundit läsare världen över. Den låg på Der Spiegels bästsäljarlista i 78 veckor, har nominerats till flertalet priser och hyllats till skyarna av recensenter och bokklubbar. Efter att i över tio år väntat på att få veta mer om Göstas hemlighet – det dolda rummet i lägenheten – kommer nu svaren i den fristående uppföljaren Den blå anteckningsboken.

”Jag planerade för en uppföljare redan när jag skrev Den röda adressboken, och den har funnits i mina tankar sedan dess.” Säger Sofia Lundberg. ”Jag kände att det fanns betydligt mer att skriva om karaktären Gösta, den gåtfulla konstnären som den första bokens huvudperson Doris arbetade hos.”

Romanens Gösta är inspirerad av Sofia Lundbergs morfars farbror, konstnären Gösta Adrian-Nilsson, vars banbrytande konst fick sitt stora erkännande först efter hans död. I Lundbergs familj har minnet av denna säregna person alltid levt vidare genom berättelser som förts från generation till generation.

I Den blå anteckningsboken får vi följa Göstas kamp för att finna sin plats i en konstvärld som ännu inte är redo för hans uttryck, och hans längtan efter att få leva och älska fritt i en tid då kärleken kunde vara förbjuden. Romanen tar vid tio år efter händelserna i Den röda adressboken. Parallellt med Göstas historia följer vi  Doris systerdotterdotter Jenny, som söker svaren på gåtorna kring sitt eget ursprung.

Sofia Lundberg är författare och journalist. Debutromanen Den röda adressboken (2015) har sedan den släpptes blivit en internationell succé som hyllats av både läsare och kritiker. Lundbergs romaner har fått stor internationell spridning och hon är översatt till 40 språk. Hennes unika förmåga att ta med läsaren på känslosamma resor genom tid och rum har gjort henne till en av Sveriges mest översatta romanförfattare.

Den blå anteckningsboken ges ut 20 oktober av Bookmark Förlag. Ljudboken är inläst av Gunilla Leining. Omslaget är skapat av Michael Ceken.

För intervjuförfrågningar, kontakta:
Jenny Schyttberg
Schyttberg PR
jenny@schyttberg.se
0706-243023

För mer info om boken och recensionsexemplar, kontakta:
Carolina Starck
Bookmark Förlag
carolina.starck@bookmarkforlag.se
0707138746

Läs mer Den blå anteckningsboken Sofia Lundberg