Med hängivenhet till litteraturen och våra författare samt engagemang  för varje titel har BOOKMARK FÖRLAG  etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag.  Vår ambition är att ge ut verkligt  starka  och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.

Kontakt

MANUS

Bookmark

Allmänna frågor

bookmark@bookmarkforlag.se

Redaktionen

Claes Ericson

Claes Ericson

Förlagschef/Förläggare

claes.ericson@bookmarkforlag.se
072-166 69 33

Ebba Barrett Bandh

Ebba Barrett Bandh

Litterär chef

ebba.bandh@bookmarkforlag.se
073-760 78 84

Anna Cecilia Weschke. Foto Kajsa Göransson

Anna Cecilia Weschke

Förläggare

ac.weschke@bookmarkforlag.se
070-873 82 38

Stephanie Demmler. Foto Kajsa Göransson

Stephanie Demmler

Förläggare

stephanie.demmler@bookmarkforlag.se
073-951 09 05

Louise Eriksson. Foto Kajsa Göransson

Louise Eriksson

Förläggare

louise.eriksson@bookmarkforlag.se
072-911 83 37

Lova Eriksson. Foto Kajsa Göransson

Lova Eriksson

Förläggande redaktör

lova.eriksson@bookmarkforlag.se
076-298 17 36

Carolina Starck

Carolina Starck

Redaktionschef

carolina.starck@bookmarkforlag.se
070-713 87 46

Josefine Bergkvist. Foto Kajsa Göransson

Josefine Bergkvist

Redaktör

josefine.bergkvist@bookmarkforlag.se
073-532 50 75

Frida Påhlsson. Foto Kajsa Göransson

Frida Påhlsson

Förlagskoordinator

frida.pahlsson@bookmarkforlag.se
073-920 76 19

Moa Chambers. Foto Kajsa Göransson

Moa Chambers

Förlagskoordinator

moa.chambers@bookmarkforlag.se
073-832 06 72

Saga Lindholm. Foto Kajsa Göransson

Saga Lindholm

Redaktionsassistent

saga.lindholm@bookmarkforlag.se
070-311 15 32

Försäljning och marknad

Kristoffer Stjernberg. Foto Kajsa Göransson

Kristoffer Stjernberg

Försäljningschef

kristoffer.stjernberg@bookmarkforlag.se
070-141 81 12

Fanny Wetterdal

Fanny Wetterdal

Projektledare marknad

fanny.wetterdal@bookmarkforlag.se
076-056 47 64

Fredrik Gustafsson

Fredrik Gustafsson

Strategisk försäljning

fredrik.gustafsson@bookmarkforlag.se
070-667 11 19

Ekonomi

Carl Ehrenkrona. Foto Kajsa Göransson

Carl Ehrenkrona

Ekonomiansvarig

ekonomi@bookmarkforlag.se