Bookmark på Bokmässan 2025

Den 25 september slår portarna upp till årets Bokmässa och vi på Bookmark Förlag är självklart på plats tillsammans med många av våra författare! Under fyra intensiva dagar fyller vi vår monter B04:22 med böcker, signeringar och massor av möten med er läsare. Här hittar du allt från spänningsromaner och historia till självbiografier, fackböcker och läsupplevelser för alla åldrar!

Årets program bjuder på något för alla.

Mästaren på spänning, Pascal Engman, lanserar en helt ny serie på mässan – Klanenserien – och berättar hur samhällsfrågor och politik kan vävas in i spänningsromaner. En av årets mest hyllade författare, Katarina Wennstam, fortsätter succéserien Sekelskiftesmorden, och samtalar om kvinnor som vägrar låta sig tystas.

Sofie Sarenbrant och Henrik Fexeus diskuterar konsten att skriva samtidsskildringar som samtidigt får pulsen att rusa. Anna Jinghede och Lena Ljungdahl diskuterar hur man gestaltar verkliga brott i fiktionens värld.

Jenny Fagerlund och Carina Nunstedt delar med sig av sina bästa skrivtips, bland annat hur man väljer rätt miljö för sin berättelse. Och Lina Bengtsdotter pratar om något alla författare fruktar: skrivkrampen. Hur tar man sig vidare när orden fastnar?

Dessutom intar Krigshistoriepodden scenen för att visa hur militärhistoria kan göras både underhållande och lättillgänglig.

För de yngre besökarna väntar härliga möten med Lilla spöket Laban, Labolina och Lollo & Bernie – som dessutom bjuder på en riktigt härlig show i En liten talkshow.

Vi ser fram emot fyra dagar fyllda av energi, inspiration och bokglädje. Varmt välkomna att uppleva Bokmässan tillsammans med oss. Vi ses där!