Glad sommar önskar Bookmark!

Efter en underbar vårsäsong fylld av roliga, intressanta och lärorika boksläpp vill vi önska glad sommar och tipsa om våra nya pocketböcker, som utgör perfekt läsning på såväl stranden eller i hängmattan som under en regnig dag inomhus!

För romance-fanatikern finns två nya pocketböcker av Booktok-fenomenet Elle Kennedy. Faran och Matchen utgör del två och tre i Briar U-serien och utspelar sig i samma miljö som Kennedys succé-serie Off Campus, som under våren blev tv-serie på Amazon Prime.

I samma kategori hittar vi också Atmosfär av Taylor Jenkins Reid och Carina Nunstedts Där lavendelfälten blommar, två populära titlar som är som gjorda för sommarläsning!

På pocketlistan hittas också När isen sjunger, den tredje delen i Linda Edgarssons triologi med historiska romaner, samt Jakten under ytan av Tom Clancy och facktitlarna Löparens hjärta av Markus Torgeby och Omgiven av lögnare av Thomas Eriksson.

Men det är ändå deckarälskarna som drar vinstlotten. Under våren släpptes både Katarina Wennstams Lucia är död och Pascal Engmans Klanen äntligen som pocket. På listan finns också den tolfte fristående delen i Sofie Sarenbrants Emma Sköld-serie, Följeslagaren, samt Lina Bengtsdotters Underjorden, Henrik Fexeus Pusselmakaren, Jenny Rognebys De märkta barnen och Den barmhärtiga döden av Lena Ljungdahl och Anna Jinghede.

Slutligen vill vi skicka ett stort tack till alla författare, översättare, formgivare, fotografer, PR-partners, agenter, återförsäljare och alla andra som vi haft äran att jobba med under våren och som gjort alla framgångar möjliga.

Från alla oss på Bookmark: Glad sommar!